Logo Realitatea.md

Circumscripția electorală raională Anenii Noi: 26 de localități își vor alege primarii

02 Octombrie 2019, 10:49 // Politica

Circumscripția electorală raională Anenii Noi cuprinde 26 de localități, în care, pe 20 octombrie, vor fi aleși primarii. Locuitorii unor comune nu au de ales decât între doi candidați. Cei mai mulți candidați la funcția de primar sunt în satul Hîrbovăț: în campanie electorală s-au înscris tocmai 9 candidați, doi dintre care sunt independenți. Vedeți mai jos lista localităților din raionul Anenii Noi și numele candidaților care vor lupta pentru scaunul de primar, potrivit datelor CEC.

Foto: realitatea.md

Orașul Anenii Noi:

  1. Mațarin Alexandru – Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Gorodinschii Alexei – Partidul „Șor”
  3. Rapcea Serghei – Partidul Democrat din Moldova
  4. Bondari Veaceslav – Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
  5. Vdovicenco Vitalii – Blocul Electoral ACUM

Comuna Botnărești:

  1. Popa Lidia – Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Rarancean Elena – Partidul Liberal Democrat din Republica Moldova
  3. Gori Victor – Candidat independent

Satul Bulboaca:

  1. Țurcan Tatiana – Partidul „Șor”
  2. Berzoi Ion - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  3. Crăciun Mihai - Blocul Electoral ACUM
  4. Sîrbu Nadejda - Partidul Democrat din Moldova
  5. Vlas Mihail - Partidul Popular din Republica Moldova

Comuna Calfa:

  1. Tean Nicolai - Partidul „Șor”
  2. Costețchi Ana - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  3. Ceaglic Ludmila – Candidat independent

Comuna Chetrosu:

  1. Zalevschi Leonid - Partidul Liberal Democrat din Republica Moldova
  2. Cohan Olga - Partidul „Șor”
  3. Podolin Ecaterina - Candidat independent
  4. Caramanuţa Valeriu - Partidul Democrat din Moldova

Comuna Chirca:

  1. Crangaci Vitalie - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Bîtca Marina - Partidul Democrat din Moldova
  3. Budur Serghei - Partidul „Șor”
  4. Ganea Mihail - Blocul Electoral ACUM

Comuna Ciobanovca:

  1. Reznicenco Vadim - Partidul „Șor”
  2. Cușnir Valina - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  3. Hîncu Ecaterina – „Partidul Nostru”
  4. Diacenco Nadejda - Candidat independent

Satul Cobusca Nouă:

  1. Draguțan Andrian - Blocul Electoral ACUM
  2. Platon Marina - Partidul Democrat din Moldova

Comuna Cobusca Veche:

  1. Rotari Vitali - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Rotaru Ion - Blocul Electoral ACUM
  3. Perju Laurenţiu - Partidul Democrat din Moldova
  4. Perju Ruslan – Partidul Uniunea salvaţi Basarabia

Satul Delacău:

  1. Vasiliță Gheorghe - Partidul Liberal Democrat din Moldova
  2. Ipati Sergiu - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  3. Pristescu Evdochia - Blocul Electoral ACUM
  4. Criulean Mihail - Partidul Democrat din Moldova
  5. Pavalachi Viorel - Partidul „Șor”

Satul Floreni:

  1. Mocanu Angela - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Hîncu Igor - Partidul Uniunea salvaţi Basarabia
  3. Crețu Ruslan - Blocul Electoral ACUM
  4. Iancovaia Lidia - Partidul „Șor”
  5. David Alexandru - Partidul Democrat din Moldova

Comuna Geamăna:

  1. Sturza Eduard - Partidul Democrat din Moldova
  2. Calmîc Iurii - Blocul Electoral ACUM

Satul Gura Bîcului:

  1. Cigrin Tamara - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Delevschi Liuba - Partidul „Șor”
  3. Brehova Lilia - Blocul Electoral ACUM
  4. Osipov Alexei - Partidul Democrat din Moldova

Satul Hîrbovăț:

  1. Curbet Ion - „Partidul Nostru”
  2. Lozovanu Vasile - Partidul „Șor”
  3. Secară Anatolie - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  4. Curbet Igor - Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
  5. Croitor Rodica - Partidul Democrat din Moldova
  6. Secara Larisa - Blocul Electoral ACUM
  7. Ghețan Ion - „Partidul Unității Naționale”
  8. Berzoi Ion – candidat independent
  9. Burlac Ruslana - candidat independent

Satul Maximovca:

  1. Renchez Alexandru - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Bruma Ala - Partidul „Șor”
  3. Roșca Ion - „Partidul Nostru”
  4. Avtudov Sergiu - Blocul Electoral ACUM

Satul Mereni:

  1. Vieru Valentin - Blocul Electoral ACUM
  2. Jalbă Ina - Partidul Politic „Uniunea Salvaţi Basarabia”
  3. Marticiuc Alexandru – candidat independent

Satul Merenii Noi:

  1. Antoci Lilia - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Proscurchina Galina - Partidul „Șor”
  3. Druzi Andrei - „Partidul Nostru”
  4. Briceag Viorica - Partidul Democrat din Moldova
  5. Diavor Vasile - Partidul Liberal Democrat din Moldova
  6. Rusu Olesea - Blocul Electoral ACUM

Comuna Ochiul Roș:

  1. Ostapenco Maria - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Belimenco Nina - Partidul „Șor”
  3. Greițer Inga - Blocul Electoral ACUM

Satul Puhăceni:

  1. Suruceanu Constantin - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Bîzgan Vasile - Partidul „Șor”
  3. Plamadeala Angelica - Blocul Electoral ACUM
  4. Toacă Vitalie – candidat independent
  5. Mihalaș Alexandr - Partidul Comuniștilor din Republica Moldova
  6. Plamadeala Veaceslav - Partidul Liberal Democrat din Moldova

Satul Roșcani:

  1. Morari Constantin - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Budișteanu Igor -  Partidul Democrat din Moldova
  3. Lungu Nicolai - Partidul Liberal Democrat din Moldova
  4. Ciobanu Veaceslav - Blocul Electoral ACUM
  5. Osadcii Iurii - Partidul „Șor”

Satul Speia:

  1. Coteț Vitalie - Partidul Democrat din Moldova
  2. Dugan Raisa - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  3. Tofan  Raisa - Partidul „Șor”
  4. Pînzari Ion - Blocul Electoral ACUM

Satul Șerpeni:

  1. Demian Fiodor - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Luca Mariana - Partidul „Șor”
  3. Meleca Silvia - Partidul Democrat din Moldova
  4. Nicolaev Elena - Blocul Electoral ACUM

Comuna Telița:

  1. Chiperi Nadejda - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Rusu Rodica – candidat independent

Comuna Țînțăreni:

  1. Bulgaru Vadim - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Cazacu Galina - Partidul „Șor”
  3. Bradu Radu - Blocul Electoral ACUM
  4. Pașcan Ina - Partidul Democrat din Moldova
  5. Moroi Veaceslav - Partidul Liberal Democrat din Moldova

Satul Varnița:

  1. Nichitenco Alexandru - Partidul Democrat din Moldova
  2. Pașcan Ion - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  3. Zanoci Iulian - „Partidul Nostru”
  4. Nogai Denis - candidat independent
  5. Lupu Gheorghe - candidat independent
  6. Șișianu Gheorghe - Consiliul Republican al Mișcării profesioniștilor „Speranța”
  7. Caracaci Serghei - Blocul Electoral ACUM

Comuna Zolotievca:

  1. Reaboi Elena - Partidul „Șor”
  2. Ilișov Vladimir - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
CURS VALUTAR BNM
EUR EUR 19.9217 0.8331%
USD USD 19.2760 -0.0648%
RUB RUB 0.3169 -0.3146%
RON RON 4.0611 1.0073%
UAH UAH 0.5219 -0.0574%
Vezi si alte valute
CELE MAI CITITE 30 zile 7 zile